Założenie firmy która ówcześnie ma swoją siedzibe w Turynie(dawnej w Mediolanie) datuje sie na około 1910 rok.Jednak początki samego zakładu zaczynają się w 1906 roku kiedy to Alexandre Darracq założył firmę sprzedającą samochody. W 1909 roku pan Darracq poszerzył działalność swojej firmy, która rozpoczęła montaż pojazdów marki Darracq. Firma przez kłopoty finansowe swojego założyciela zaczęła podupadać i właśnie w 1910 roku z pomocą przyszli przedsiębiorcy z Lomardii którzy wykupili zakład Alexandra Darracq i nazwali go Alfa który by skrótem od: Anonima Lombarda Fabbrica Automobili W czasie I wojny światowej rząd włoski zmusił władze zakładu aby zaczęto produkować pojazdy na potrzeby wojskowe jednocześnie w 1918 roku pojawił się inżynier Nicola Romeo który przejął upadającą Alfe.W 1919 roku inżynier Romeo wznowił w zakładzie produkcje samochodów oraz zmienił nazwę firmy dodając do starej swoje nazwisko co w efekcie poskutkowało nadanie nowej nazwy na Alfa Romeo. W 1921 roku zakład napotkały kolejne już problemy finansowe co wiązało się z przejęciem go przez Banca Nazionale di Credito na rzecz państwa.W 1933 zakład kupiła państwowa organizacja IRI(Instytut Odbudowy Przemysłowej), która pozowliła firmie zachować swego typu autonomie. Po ponad 50 latach Alfe Romeo przejął włoski koncern FIAT która do dnia dzisiejszego znajduje się w jego rękach.Od roku 2014 zakład przechodzi rewitalizację poprzez którą zakład ma z roku na rok produkować i sprzedawać co raz to więcej pojazdów.

Modele pojazdów

Alfa Romeo jest znana głównie z produkcji pojazdów osobowych, jednak nic bardziej mylnego zakład z Mediolanu ma również w swoim portfolio produkcję ciężarówek, trolejbusów np. Alfa Romeo 110 AF i Alfa Romeo 140 AF oraz samochody terenowe jak np. Alfa Romeo Matta. Obecnie produkowane są następujące modele: 4C Giulia Giulietta Stelvio

Motorsport

Alfa Romeo praktycznie od początku swojego istnienia bierze czynny udział w Motorsporcie, trwa to od 1913 roku kiedy pojawił się pierwszy wyścigowy samochód Alfa typ 40/60HP.

Ciekawostki

Od samego początku powstania fabryki Alfy Romeo tradycyjnym kolorem ich samochodów jest czerwony zwanym czerwień Alfa(Od tego koloru wywodzi się równiez oficjalny kolor marki Ferrari). W logo marki widnieje herb Mediolanu, co ciekawe napis który się na nim pojawił był zmieniał się aż trzy razy i tak w latach 1910-1919 był to Alfa Milano, od 1919 do 1971 Alfa Romeo Milano i od 1972 aż do czasów dzisiejszych Alfa Romeo(fabryka Alfy została przeniesiona poza Mediolan przez co człon „Milano” został usunięty) Quadrifoglio Verde – czterolistna koniczyna – „symbol szczęścia” Alfy Romeo używany od 1923 po dużym sukcesie w wyścigu Targa Florio.Symbolem tym oznacza się również najlepsze pojazdy pod względem wyposażenia i osiągów.

admin Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *